spot_img

Bydlení pro dva v centru Prahy

Zadáním klienta byla rekonstrukce bytu 3+kk v centru Prahy, které mělo splňovat požadavky na bydlení mladého pracujícího páru. Záměrem bylo, aby vznikly tři obytné místnosti, s dělením na zónu odpočinkovou, společenskou a pracovní.

Jedinečnost interiéru

Místnosti budou využívány jako ložnice, veliký obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, a poslední místnost jako pracovna nebo pokoj pro hosty se jednou v budoucnu může proměnit v dětský pokoj. Klient si přál navýšit úložné prostory a dát bytu osobitý styl, který může být podtržen zajímavou barvou tak, aby v nás návštěva bytu zanechala pocit a vnímání jedinečnosti interiéru.

Orientace na jižní stranu

„Byt o celkové výměře 95 m2 je jednostranně orientovaný na jižní stranu. Jeho dispozice odpovídá členění celého domu. Původním dispozičním řešením byla úzká dlouhá chodba, která umožňovala vstupy do jednotlivých obytných místností, z nichž každá má krásná trojitá dělená dominantní okna orientovaná na jih. Ta byt prosvětlují a dělají jej vzdušným. Bytové jádro, jako je koupelna a toaleta, je orientováno uvnitř chodby a přirozeně odvětráváno světlíky,“ vysvětluje Ing. arch. Aneta Dvořáková.

Repasování špaletových oken

Tato stará dispozice byla zachována a s respektem se přistupuje k celému návrhu, jak k dispozičnímu členění celého bytu, tak k repasi stávajících špaletových oken, ponechání velkorysé světlé výšky místností, bez umisťování podhledů, dodržení tradičních materiálů u prvků jako sádrové fabiony u stropu nebo dřevěné vysoké sokly u podlahy.

Malá temná kuchyně

Nevýhodou původní dispozice byla malá temná kuchyně a stísněný pokojík pro služku. Dlouhá chodba byla nevyužitá a působila neútulně. V nové dispozici byl posunut vstup do koupelny, díky čemuž byla chodba zkrácena a zvětšil se prostor koupelny. V koupelně se podařilo umístit jak bezbariérový sprchový kout, tak krásnou luxusní vanu, pračku i sušičku a vestavný nábytek. Chodba je navíc doplněna o samostatnou místnost sloužící jako sklad věcí nebo spíž pro potraviny.

Výrazné barvy interiéru

Dominantním prvkem architektonického návrhu bylo vybrání jedné výrazné barvy, která bude celý byt propojovat. Zvolení petrolejové barvy se snaží udržet koncept původního funkcionalistického domu, kde je petrolejová barva zvolena a udržena dodnes, jsou jí vyhotoveny prvky domu jako vstupní kovový portál, kovové konstrukce dveří lobby, zábradlí schodišťového prostoru nebo výtah.

Udržení vzdušnosti

„V bytě jsou zvoleny světlé podlahy pro udržení vzdušnosti a zjemnění, veškerý vestavný nábytek je vyhotoven v dekoru americký ořech, který doplňuje osobitou barvu a snaží se ji uzemnit. Všechen nábytek je velmi elegantní, s jednoduchými liniemi, geometrickým členěním a bez vystouplých prvků. V kuchyni je navržena kamenná deska a obklad, který se stává zajímavým a funkčním prvkem. Doplněním a zároveň jakýmsi protipólem hranatého nábytku jsou kulaté elementy jako umyvadla, zrcadla, vana nebo vodovodní baterie, které splňují lepší ergonomii pro člověka,“ doplňuje architektka Aneta Dvořáková.

Nadčasové barvy

Též veškeré osvětlení jako stropní světla nebo lampy celého bytu mají oblé linie a jsou v klasických nadčasových barvách bílá, černá, kovová. Také nejmenší prvky interiéru jako vypínače, kličky nebo háčky jsou kovové v barvě zlata nebo stříbra. Řešení bytu bylo komplexní, návrh se zaobíral veškerými možnými technologiemi, s důrazem na všechny prvky interiéru a každý detail bytu.

Využití moderních technologií

Klient je velmi sofistikovaný, díky čemuž jsou v bytě využity nejnovější technologie, celý byt funguje jako chytrá domácnost řízená dálkově přes aplikace, v bytě nechybí dálkově ovládané rolety, závěsy a záclony, ovládání vody, spotřebičů, osvětlení, klimatizace, vytápění, světelných čidel či zabezpečení bytu.

Celkový návrh interiéru se snažil o propojení tradičního a moderního tak, aby vznikl nadčasový, krásný a funkční výsledek.

Text: Martin Chára

Foto: Michal a Tomáš KroupoviIng. arch. Aneta Dvořáková

„Věnuji se oboru architektura a design. Již odmala jsem přestavovala dětský pokoj, na škole navrhovala výmalby tříd a stále pozorovala prostor a přemýšlela o něm. Architekturu vnímám jako obor velmi komplexní, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu. Je propojením mnoha oborů, technických znalostí, moderních poznatků a stále se vyvíjí. Jako architektka se snažím být empatická, udržet logiku návrhu a výsledek realizace. Urbanismus je architekturou velkého prostoru, interiéry jsou architekturou malého prostoru. Exteriér a interiér spolu ale souvisí, a je potřeba vnímat jejich spojení. Myslím, že krásnější obor jsem si vybrat nemohla.“


Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,749NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Barvou roku 2023 je odstín inspirovaný přírodou

Obilný klas je název odstínu, který byl vybrán jako Dulux Barva roku 2023. Inspirace pro příběh barvy, která vystihuje nálady a trendy ve společnosti,...

KLIMA dveře odolají rozdílu teplot i vlhkosti

Společnost SOLODOOR, jeden z největších českých výrobců interiérových dveří a obložkových zárubní, nabízí pro své interiérové dveře úpravu KLIMA. Jedná se o speciální úpravu...

Jak se staví sen přináší nové příběhy už po jednadvacáté

Přichází Jak se staví sen Extra – oblíbený pořad nejen o bydlení, který bude plnit sny a dělat radost prostřednictvím už dvacáté první série....

Když se snoubí Retro s retrem

Nostalgické kulaté vypínače a pozapomenuté páčkové ovládání? O působivé propojení retra s retrem se postarala kolekce domovních vypínačů Retro, která může kromě otočné kličky...

Poskládejte si svůj koupelnový Tetris!

Odolný vysokotlaký laminát s umyvadlem stojícím na desce, ale umyvadlová deska to není, můj pane… Co je to? No přece koupelnová skříňka Module kombinující...