spot_img

Dvě varianty koupelny v panelovém bytě

„Navrhla jsem dvě varianty nové koupelny a WC pro klientku, která plánuje rekonstrukci původního koupelnového jádra a přilehlé kuchyně. Každá verze je jiná a nabízí jiné možnosti a zařízení včetně barevného řešení,“ popisuje bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Varianta A

Zde jsem navrhla oddělené WC a samostatnou koupelnu bez pračky. Návrh pracuje s verzí, že pračka a sušička budou umístěny ve výklenku, který bude přístupný z předsíně a bude za nábytkovými dveřmi, takže nebude nic vidět a v předsíni bude vše vypadat jako klasická vestavná skříň.

Díky tomuto řešení bude dostatek místa v kuchyni, kam pračku tím pádem nemusíme přesunout. Díky tomuto výklenku bude u pračky i úložný prostor pro prací prostředky, takže nic z toho nebude zasahovat do provozu koupelny.

Koupelna plně funkční

S ohledem na tuto dispozici je jasné, že koupelna nebude nijak veliká, ale plně funkční. Velké umyvadlo s odkládací plochou a skříňkou pro uložení kosmetiky a zrcadlo. Naproti pak sprchový kout. S ohledem na samostatné WC jsem i zde navrhla malé umývátko. Design je velmi jednoduchý – vše v bílém a šedém provedení. Sanita v bílé keramice, obklady a dlažba v dekoru šedobílého mramoru. Otevírací prosklené sprchové dveře v chromovém rámečku. Umyvadlová skříňka v šedém lesklém provedení. Nadčasové barevné provedení, které opticky malý prostor nezmenšuje a veškeré vybavení podřízené hlavně funkčnosti.

Využití veškerého prostoru

Zajímavostí je, že všechny místnosti a jednotlivé umístění vybavení je tak přesné, aby byl využit veškerý prostor. V půdorysu je vidět systém několika různých výklenků, které vlastně vymezují veškerý prostor. Dva výklenky v předsíni – jeden pro botník a druhý pro pračku se sušičkou, jasně vymezují prostor pro koupelnu a WC. S ohledem na tuto situaci je vlastně i umyvadlo se skříňkou ve výklenku, stejně tak i sprchový kout a v něm je další malý výklenek pro umístění kosmetiky. Další výklenek je na WC, ve kterém je zapuštěné malé umývátko. Díky tomuto systému výklenků jsou pak prostory předsíně i koupelny čisté a průchozí. Nic neční do prostoru a nepřekáží.

Varianta B

V druhé variantě jsem počítala s umístěním pračky a sušičky do kuchyně a také jsem navrhla spojení koupelny a WC, neboť ve vzniklém prostoru je to s ohledem na funkčnost výhodnější řešení než udělat WC samostatně. Oproti verzi A, kde se do nové kuchyně přicházelo okolo, přes obývák, v této verzi se do kuchyně vstupuje z předsíně, to znamená, že díky této chodbě je prostor pro koupelnu a WC celkově menší.

Při vstupu do koupelny je tedy naproti dveřím umyvadlo se skříňkou a zrcadlem, vlevo sprchový kout většího rozměru, což je výhoda a v tomto případě je nutné, aby sprchové dveře byly posuvné, nikoliv otevírací.

Přivádí denní světlo

Vpravo se pak nachází WC, kde je nad ním ve výklenku ještě umístěna další skříňka pro uložení kosmetiky. Navrhla jsem i malé okénko ve stěně mezi koupelnou a kuchyní, které tak do prostoru přivádí denní světlo. A stejné okno směrem do předsíně, takže se jedná o dvě totožná protilehlá okna, díky nimž může světlo procházet až do předsíně.

Svěží barvy s důrazem na dekor

Navrhla jsem malé kachličky v bílém provedení s šestiúhelníkovým tvarem, a to v kombinaci s nábytkem ve světlém dřevodekoru. I tento prostor je navržen ve světlých svěžích barvách s důrazem na dekor, který tak celý prostor osvěžuje a dělá nestandardním.

Obě tyto varianty mohou být dobrou inspirací pro ty, kteří řeší stejnou situaci a neví kam s pračkou, popřípadě sušičkou a zda volit koupelnu s odděleným WC či oba prostory spojit. Vždy je třeba brát ohled na provoz domácnosti a specifika všech členů a také na počet osob, které budou prostor využívat.

Text a vizualizace: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997–2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,778NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Kamenné kuchyňské pracovní desky a obklady i v panelácích

Kamenné kuchyňské pracovní desky a kamenné obklady kuchyňských linek jsou dnes stále častěji vidět v mnoha typech bytů, včetně těch v panelových i cihlových bytových domech. Dříve byly...

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...