spot_img

Jak vám chytré technologie ušetří peníze

Zdá se vám chytrá domácnost jako zbytečnost pro hi-tech nadšence? Kdepak. Chytrá domácnost je čím dál oblíbenější a jedná se o investici, která vám díky úspoře elektřiny ušetří nemalé peníze. Co obnáší její implementace? Čtěte dále v článku.

Inteligentní dům vs. chytrá domácnost

Lidé často zaměňují dva pojmy: inteligentní dům a chytrá domácnost.

Inteligentní dům začněte plánovat už ve fázi projektu. Inteligentní dům se od chytré domácnosti liší tím, že je na chytré technologie už komplexně připravený tak, aby se všechna zařízení vzájemně doplňovala.

V plánu se předem vymezí prostor pro chytré technologie a jejich infrastrukturu (elektroinstalaci a kabeláž). V případě kabelové přípravy vezměte v potaz umístění rozvodné skříně.

V plánu musíte předem počítat například s venkovním stíněním. U některých typů motorů se při zapojení do systému smart home musí vést kabeláž až k oknu, kde se připojí ke kabeláži motoru venkovní žaluzie. Podobně si naplánujte případnou kabeláž a prostor u dveří pro zabezpečení formou chytrých zámků či terminálů.

Pokud nemáte možnost promyslet inteligentní dům hned při projektování, nabízí se varianta tzv. chytré domácnosti, kterou lze implementovat zpětně.

Co lze napojit na chytrou domácnost

Chytrou domácnost může implementovat každý. Chytrá zařízení si můžete pořizovat postupně – sami si tak určíte, jestli budete využívat jen pár drobných vychytávek, nebo jestli budete řídit s chytrými technologiemi celou domácnost.

Co všechno může být chytré?

  • osvětlení
  • termostaty
  • zásuvky, senzory i tlačítka
  • klimatizace
  • venkovní žaluzie a rolety
  • zabezpečení domu
  • nebo i květináče

V rámci úspory peněz zvažte hlavně pořízení venkovního stínění či termostatů, které udržují uvnitř stabilní teplotu.

Všechna tato zařízení lze napojit na centrální jednotku, která je řídí nejčastěji skrze Wi-Fi nebo Bluetooth. Dobře si rozmyslete její umístění. Měla by být na dobře dostupném místě. Centrální jednotku si můžete propojit s mobilním telefonem, což vám usnadní ovládání domácnosti. Díky aplikaci v telefonu na dálku stáhnete venkovní žaluzie, ztlumíte osvětlení, pustíte si hudbu nebo nastavíte termostat.

Jak s chytrou domácností ušetříte

Svou domácnost si můžete předem naprogramovat do několika scénářů. Při odchodu z domu tak stiskem jednoho tlačítka ztlumíte topení, zatáhnete žaluzie, vypnete světla a zásuvky, zapnete alarm a zamknete dveře. Díky této synchronizaci na nic nezapomenete a ušetříte si jak peníze za elektřinu, tak starosti, jestli jste nenechali doma spuštěné spotřebiče.

Správně nastavenou chytrou domácností ušetříte za elektřinu. Navíc si zajistíte v místnostech stabilní teplotu a nebudete muset tolik topit nebo klimatizovat. Chytré termostaty se postarají o stabilní teplotu, kterou v průběhu celého dne vyrovnávají. Ideální teplotu si můžete nastavit pro každou místnost zvlášť. Vyhnete se tak prudkým poklesům teplot (když nejste doma) a následnému prudkému vytápění, které vede k vyšší spotřebě.

V chytrých domácnostech se pro příjemnou teplotu využívá i venkovní stínění ve formě předokenních žaluzií nebo rolet s motory, které komunikují s centrální jednotkou. V létě tak do místnosti neproniká teplo a naopak v zimě se teplo drží uvnitř. V kombinaci s chytrými termostaty budete mít perfektní přehled o tom, kolik stupňů v místnosti máte a jaká je spotřeba.

Chytrá domácnost skvěle doplní vaši denní rutinu. S východem slunce se vám automaticky vytáhnou žaluzie a celý dům se prosvětlí. Ráno vás automaticky probudí budík a začne hrát vaše oblíbená hudba. O deset minut později už se automaticky začne vařit voda na kávu nebo čaj. S takovým nastavením domácnosti je hned každé ráno příjemnější.

Text: Neva

Foto: Neva a Shutterstock

Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,778NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Kamenné kuchyňské pracovní desky a obklady i v panelácích

Kamenné kuchyňské pracovní desky a kamenné obklady kuchyňských linek jsou dnes stále častěji vidět v mnoha typech bytů, včetně těch v panelových i cihlových bytových domech. Dříve byly...

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...