spot_img

Koupelna ozdobou bytu

K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, časová náročnost, omezení provozu domácnosti. To vše jsou důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap.

Jeden blok se opravdu vyplatí
„Obecně takové řešení nedoporučujeme a spíše se je snažíme zákazníkům vysvětlit a rozmluvit. Je logické, že si dopředu neumějí představit, jak rekonstrukce probíhá. Ale každé dělení s sebou ponese násobení času rekonstrukce, stavebního nepořádku a všeho ostatního, čeho se oprávněně obávali. Pokud se týká stavební části, rozhodně doporučujeme všechno udělat v jednom bloku,“ konstatuje architekt Jan Počepický.

Přesně definovat představy
„Zhruba 70 procent zákazníků přichází s poměrně jasnou představou, jaké změny by si představovali. Společně pak novou podobu bytu upravujeme a směrujeme zákazníka tak, aby byl schopen co nejlépe definovat své představy a především potřeby. Konečné verze mu pak pro lepší představu v některých případech zpracováváme i ve 3D vizualizacích. Samozřejmostí je cenová kalkulace. Důležité také je informovat investora nejen o možnostech, ale i o možných úskalích,“ doplňuje architekt.

Sprchový kout

Dostatečný časový předstih
„Je také nutné počítat“, dodává Jan Počepický, „s dostatečným časovým předstihem – od prvních kontaktů do zahájení rekonstrukce uplyne zpravidla měsíc až dva. V této době se zákazníkem intenzivně pracujeme, společně upřesňujeme výběr zařizovacích předmětů, jednotlivé použité materiály a dolaďujeme barevnost. Současně vyřizujeme stavební povolení a další náležitosti.“

Rekonstrukce koupelnového prostoru
V rámci rekonstrukce koupelny v Praze 4 u investora byly použity kalibrované velkoformátové dlaždice o rozměru 30×60 cm a 60×60 cm, které se vyznačují jemným saténovým povrchem. Dlaždice jsou v kombinaci bílé, světle šedé a černé v metalickém designu s pololesklým povrchem. Pro oživení interiéru byla použita mozaika na podlahu sprchového koutu a na stěnu za WC.

Dobře vybavený sprchový kout
Sprchový kout se skládá z posuvných dveří se zpomalujícím mechanismem zavírání a boční stěny s profily v lesklém chromu. Čiré sklo je opatřeno povrchovou úpravou, která usnadňuje čištění a minimalizuje usazování vodního kamene. Sprchový žlab je z kartáčované nerezi. Jeho výhodou je možnost zkrácení na potřebnou délku, jednoduše se čistí a lze ho umístit po celé šířce sprchového koutu až ke stěně. Další nespornou výhodou je jeho stavební výška. Sprchový kout je bez vaničky, vytvořen pomocí vyspádované podlahy ke sprchovému žlabu.

Termostatická podomítková sprchová baterie
Termostatická podomítková sprchová baterie je v hranatém designu a v chromovém provedení. Inovativní technologie umožňuje přepínat mezi požadovanými zdroji proudu a regulovat objem vody a její teplotu pomocí otočných tlačítek pro hlavovou a ruční sprchu. Mosazná čtvercová hlavová sprcha díky svým rozměrům 30×30 cm poskytuje dokonalý zážitek ze sprchování. Součástí vybavení je elegantní sprchový set v hranatém designu, jehož hadice je připojena na podomítkový vývod.

Umyvadlo, zrcadlo, osvětlení
K vybavení dále patří závěsná lakovaná bílá skříňka s umyvadlem z litého mramoru. Zásuvky skříňky mají plnovýsuv s dotahem a jsou doplněny hranatými širokými úchytkami. Páková stojánková umyvadlová baterie vyniká svými ostrými hranami, díky patentované úsporné technologii snižuje spotřebu vody až o 50 %. Chromový povrch je odolný vůči poškrábání. Obdélníkové zrcadlo s LED osvětlením a s vyhřívanou fólií zabraňující zamlžení zrcadla. Do vybavení byly použity doplňkové skříňky ve stejném zpracování jako skříňka pod umyvadlo. Koupelnu ozvláštňuje elegantní chromový radiátor kombinovaný s topnou tyčí včetně termostatu.

Zařízení toalety
Na toaletě je instalováno závěsné WC se skrytým uchycením, s otevřeným okruhem splachování, díky kterému je možné snadno vyčistit vnitřní prostor toalety, s hloubkou 48 cm vhodným i do menších prostor, s úsporným splachováním 3/4,5 l. Sedátko je s funkcí softclose se zpomaleným sklápěním, zároveň ho lze sejmout pro snadnou údržbu. Ovládací velice ploché plastové tlačítko v matném chromu pro dvoumnožstevní splachování je doplněno o sadu pro vhazování tablet do splachovací nádržky.

K základnímu vybavení potřebné doplňky
Bylo použito praktické nástěnné nerezové madlo o délce 80 cm. Koupelnové doplňky byly vybrány s ostrými liniemi a zároveň oblými tvary. Držák toaletního papíru s odkládací plochou je z kaleného bezpečnostního skla v černé barvě. Při návrhu bylo počítáno hlavně s praktičností a funkčností, proto je sprchový kout doplněn i o stěrku s háčkem k zavěšení na sklo.

Elegantní bílé skleněné ventilátory, navíc s vestavěným vlhkostním čidlem a podsvíceným LED displejem, na kterém se zobrazuje aktuální teplota a vlhkost v dané místnosti. Na toaletě jsou nainstalována populární „neviditelná“ revizní dvířka pod obklady.

Text: Martin Chára

Foto: Jiří Ernest

Vizualizace: Jan Počepický

Předchozí článek
Další článek

Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,692NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Stolujeme v paneláku

Kuchyň je srdcem domova, kde se má komfortně vařit, stolovat a pohodlně žít. I v panelovém domě se při rekonstrukci stávajícího bydlení snažíme umístit...

Úprava panelového bytu 3+1

Zprohýbané stropy, propsané panelové spáry, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor, hygienický standard z poloviny 20. století… a tak by se dalo pokračovat....

Nové trendy a kuchyně Oresi

Veletrh EuroCucina potvrdil trendy, objevující se již v době pandemie. Rodiny doma tráví mnoho času, a tak se kuchyně propojují s obývákem. Podívejte se, jak na...

Odhlučnění bytu pro klidné bydlení

Žít v bytě ve společném domě znamená sdílet s ostatními stěny, příčky, stropy a podlahy. Pokud máte štěstí, ani nevíte, že vedle vás někdo bydlí. Horší...