Své okolí vnímáme pomocí smyslů. Existuje pět základních smyslů – oči nám umožňují vnímat zrakové informace, sluch zprostředkovává zvuk a udržuje také rovnováhu, nos a jazyk reagují na pachy a chutě, smyslové nervy v kůži umožňují cítit kontakt, ale i změny v teplotě či bolest.
Některé květiny můžeme vnímat několika smysly zároveň, nejen zrakem, který je jistě v tomto případě nejdůležitější, ale i čichem, chutí a hmatem.
Všechny tyto vjemy v nás vyvolávají pocity, emoce. Květiny mají na náš život velmi blahodárný účinek, umějí potěšit, zlepšit náladu, ale i dodat sebedůvěru a zvýšit přitažlivost.
Jak chutnají?
Je možné květiny jíst? Které a jak chutnají? Květiny, které byly ekologicky vypěstované, je možné jíst, v moderní gastronomii se jimi zdobí různé saláty či sladké moučníky. Okvětní plátky růží se často namáčí v čokoládě.
Velmi dekorativní
Šlechtěná forma rostliny Physalis se používá v gastronomii také velmi často, protože je nejen velmi dekorativní, ale obsahuje i velké množství vitaminu C. Její planá forma se naopak velmi často využívá v květinářství, červenooranžové lampionky na podzim rozzáří mnohá aranžmá, plody se však jíst nedají.
Nepravý šafrán
Dalším příkladem může být Carthamus tinctorius, který se dříve používal v gastronomii jako náhrada šafránu, a je proto znám pod názvem nepravý šafrán. Lze připravit na pohled velmi přitažlivá aranžmá, která v nás vyvolávají představu, že se jedná o jídlo a ne o dekoraci. Mohou být ve formě různých dortíků, báboviček, ale i koktejlů.
Text a foto: HKK