spot_img

Lapidárium jako jedno velké srdce

Výstava s názvem „4 komory/4 chambers“, která bude otevřena v galerii Lapidárium v Rámové ulici na Starém Městě od 9. 9. do 5. 10. 2021, nebude z rodu klasických výstav, na které jsme zvyklí. Pozve k interaktivní výtvarné hře, jejíž součástí se vlastně stane každý návštěvník.

Česká malířka Eva Šuhájková se jako čerstvá absolventka londýnské Royal College of Art touto výstavou představí v Praze poprvé. Název expozice odvodila od čtyř částí srdce, které ve svém výtvarně interaktivním záměru pojímá jako čtyři komory, do nichž člení i prostor galerie. Po celý měsíc bude představovat jakýsi „Ekosystém srdce“, jemuž návštěvníci vždy znovu a znovu vdechnou nový život. Jednotlivými komorami budou moci proplouvat stejně, jako třeba lidské krvinky proplouvají srdcem a svou přítomností se budou podílet třeba i na jeho tlukotu.

Společně s vystavenými exponáty – obrazy a objekty malířky se tak stanou sami živou součástí uměleckého díla, a to třeba i v propůjčených oděvech – obrazech.

Jak uvádí autorka: „Mým cílem je, aby výstava vybízela publikum k hravé interakci. Hravost je také hlavním motem mé umělecké tvorby stejně jako i mým přístupem k vnímání světa jako takového. Dívám se na ni jako na nástroj emancipace, nástroj k osvobození od politických, sociálních a dalších omezení. Nástroj, jehož prostřednictvím může být člověk alespoň chvíli sám sebou.“

Expozice je stejně jako celá dosavadní umělecká tvorba malířky ovlivněna koncepty jungiánské analýzy jako jsou sny, symboly, aktivní představivost nebo terapie sandplay. Vše má magické vyznění, které umocní i samotný prostor galerie Lapidárium s barokními sochami, historickými grafity a nesporným geniem loci.

Mircha Ivens a Neal Tait mimo jiné napsali: „Dílo Evy Šuhájkové je přímo spjato s nejrůznějšími studiemi teorie barev a bez objektového umění: Kandinsky, Hilma af Klimt nebo připomenu současnější jména, jako jsou například Vivian Sutter nebo Sam Gilliams. Myšlenka barvy je zde silou, která přímo ovlivňuje duši.”

Dle vlastních slov umělkyně: „Umění má podle mě schopnost být útočištěm pro kontakt se světem podvědomí. Právě zde může vzniknout skutečně silný, až léčivý prožitek. To přesahuje tradiční chápání umění v pluralistickém prostředí umělecké praxe, kurátorství i psychoterapie.

Výstava Čtyři komory ve svém vyznění zpochybňuje status quo malířského média. Dává publiku nezvyklou svobodu, což je v často až posvátné povaze prostoru umělecké galerie velmi osvěžující zážitek. Jde také o první samostatnou výstavu umělkyně v jejím rodném městě Praze po absolutoriu londýnské Royal College of Art.

Na výstavě Evy Šuhájkové můžete číst i čtyři básně britského autora Johna Swala, které jsou dialogem s tvorbou umělkyně.

Text: (eh)

Foto: archiv výtvarnice

Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,780NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...

Odborníci na interiérový design a architekturu se sejdou v pražských Letňanech

Již ve dnech 30. března až 2. dubna se na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA sejdou odborníci na největším souběhu veletrhů bydlení, interiérového designu a bytové či zahradní...