spot_img

Nové zařízení obývacího pokoje

Oslovila nás čtenářka, která bydlí s rodinou v bytě v panelovém domě a plánuje kompletní nové zařízení obývacího pokoje. Jedná se o docela typický „panelákový obývák“, kam ale tato pětičlenná rodina potřebuje umístit hned několik funkčních zón.

Jedná se o rodinu se třemi dětmi. Je tedy jasné, že to nebude jednoduché. Nyní se v obýváku nachází pracovní kout pro rodiče, který tam musí i nadále zůstat, a to se dvěma monitory i počítači. Dále pak rodina plánuje vměstnat do obýváku jídelní stůl pro minimálně 5-6 osob, dostatečně prostornou pohovku a nějaké úložné prostory.

Všechny požadované zóny

V místnosti jsou pěkné opravené parkety ve světlém provedení, rovněž tak jsou v bytě osazené nové interiérové dveře v provedení světlého dřeva. Navrhla jsem nové zařízení místnosti tak, aby se do ní vešly všechny požadované zóny – to znamená jídelní kout, pracovní kout a relaxační část s pohovkou. Bylo důležité vyřešit situaci s tvarem místnosti, který je podlouhlý a působí velmi úzkým a dlouhým dojmem. V takových případech je dobré místnost opticky zkrátit a rozšířit. Obvykle tomu pomáhá, že na krátké straně s oknem a balkonem se použijí závěsy v tmavém odstínu textilie a nebo lze využít výrazný velký vzor – oba tyto druhy látky pomůžou celou stěnu opticky rozšířit.

Výrazné dekorativní řešení

Dále pak obdobné řešení druhé, protilehlé krátké stěny, kterou je rovněž vhodné odlišit. To lze provést jinou výmalbou, sytější a výraznější barvou než ve zbytku pokoje, a také použití dalších dekorativních prostředků jako například tapety (může být i velký vzor), nebo nějaké výrazné dekorativní řešení, které je spojené s nábytkem – například výrazné dřevěné či čalouněné čelo lavice, knihovna či jiný nábytkový prvek, který zabere celou stěnu a podobně.

Jednotlivé příklady

Názorně je to vidět na jednotlivých obrázcích, tedy při pohledu na stěnu pokoje čtyřikrát jinak. Stěna bez ničeho pouze bílá – stěna vypadá úzká a krátká a splývá se zbytkem místnosti, která působí opticky dlouze a úzce, vysoké čalounění – je vidět, že při použití tmavší barvy pro výmalbu jídelního koutu a k tomu ještě vysokého čalouněného obložení v tmavší látce stěnu rozšiřuje a celý pokoj již nepůsobí tak dlouze a úzce, výraznější tapeta – při použití tapety dojde opět k optickému rozšíření stěny a celé místnosti, tmavší barva a výrazný vzor tomu ještě více pomáhají, knihovna – stejnému efektu může dopomoci i nábytková sestava, pokrývající téměř celou stěnu, například knihovna a pokud je opět v tmavší barvě, efekt je o to větší.

Umístění počítačů

Vybavení pokoje odpovídá požadavkům majitelů – v jídelním koutu jsem volila rohovou lavici s ohledem na tři malé děti, pro které to bude vhodné. Navíc v lavici může být úložný prostor, což čtenářka jistě ocení. Počítačový stůl jsem spojila s nábytkovou stěnou s TV, bude tak snazší propojit veškerou kabeláž, ve skříňce pod TV jsou uložené dva počítače a tiskárna. V horních policích led páskové osvětlení, které bude plně funkční pro pracovní stůl s monitory.

Barevná paleta

Provedení v dekoru světlého dřeva navazuje na použitý materiál v bytě. To je v kombinaci se světlejší šedou barvou, která ladí s čalouněním i dřevem a působí svěže. V jídelním koutě jsem použila designový kulatý stůl, ale postačil by i klasický obdélník s centrální nohou. Navržené řešení je, z mého pohledu, lepší a praktičtější s ohledem na umístění rohové lavice.

Řešení osvětlení

Pohovku jsem navrhla rovnou s tak zvaným lehátkem. Je umístěná v rohu u okna a 4-5 osob se na ni vejde. Bude třeba se před zařizováním zabývat novou instalací stropních svítidel tak, aby bylo nad jídelním stolem klasické závěsné svítidlo, dále pak v prostoru stropní nízké svítidlo a případná další světla jako lampy, stojací lampa apod. Ideálně lze toto řešit sádrokartonem, který umožní i případnou instalaci klimatizace.

ožadavky čtenářky splněny

V místnosti je s ohledem na požadavky čtenářky minimum klasického úložného prostoru. Nejsou zde žádné velké skříně poskytující uložení objemných věcí, pouze menší skříňky a malé knihovny s policemi pro odložení drobností, anebo nezbytností k počítačům.

Text a vizualizace: Kateřina MlejnkováKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


Předchozí článek
Další článek

Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,778NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Kamenné kuchyňské pracovní desky a obklady i v panelácích

Kamenné kuchyňské pracovní desky a kamenné obklady kuchyňských linek jsou dnes stále častěji vidět v mnoha typech bytů, včetně těch v panelových i cihlových bytových domech. Dříve byly...

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...