spot_img

Otevřený byt pro mladou rodinu

Když se architekt pustí do rekonstrukce vlastního bydlení, obvykle to stojí za to. Výměrou nevelký byt se pod rukama Jiřího Vincence z ateliéru OK PLAN proměnil v perfektně provedené bydlení pro mladou rodinu.

„Byt se nachází v revitalizovaném skeletovém domě ze sedmdesátých let. Původně byla jednotka řešena jako 3+1, ale toto rozložení neodpovídalo současným potřebám,“ začíná prohlídku bytu Jiří Vincenc.

Díky sloupovému skeletu mohly být všechny vnitřní konstrukce vybourány a architekt mohl půdorys vyčistit, zpřehlednit a otevřít.

Funkční propojení

„Cílem úprav bylo plochu bytu propojit, a to zejména funkčně, popřípadě alespoň opticky,“ pokračuje Jiří Vincenc. Koncepce jeho řešení otevřela pohledové osy, které pro standardní typovou výstavbu sedmdesátých let nejsou obvyklé. Díky tomu vypadá interiér prostornější.

Bílé povrchy dávají prostoru klidný charakter

Dalším důležitým momentem, který byt opticky zvětšil, byly použité materiály: dřevěná podlaha a převážně bílé povrchy vestavěného nábytku prostor také rozšiřují a dávají mu kompaktní, klidný charakter.

Volná obytná zóna

Jediným uzavřeným pokojem je ten dětský, zbytek prostoru pak tvoří volná obytná zóna, kde je prostor pro kuchyni, jídelní i obytný prostor včetně „ložnice“.

„Příčky jsme nahradili plnými skříněmi a poloprůhlednou knihovnou. Ta je dominantou celého interiéru a svým černým rámem kontrastuje s jinak minimalistickým pozadím stěn a vestavěných skříní. Spojovacím elementem je dřevěná dubová podlaha, která probíhá všemi obytnými místnostmi,“ popisuje materiálové a prostorové řešení architekt Jiří Vincenc.

Sevřený a kompaktní

Tvorba ateliéru, který mimochodem oslavil dvacet let od svého založení, se vyznačuje sevřeností, kompaktností s minimálním výběrem různorodých materiálů. „Velký důraz klademe na detail. Často se jedná o zkratku, kterou každý nemusí pochopit. Ten, kdo si na tento princip pohledu zvykne, tomu připadá náš přístup velice konkrétní,“ zamýšlí se architekt Jiří Vincenc nad spojující linkou rukopisu humpoleckého ateliéru, který před dvaceti lety založil Luděk Rýzner.

Působí přirozeně a krásně

V překombinovaném světě je nutné očistit věci, předměty, architekturu, design až na samou podstatu. Takto obnažená konstrukce působí v plném svém rozsahu přirozeně a krásně. Tento leitmotiv lze vztáhnout nejen na rekonstrukci pražského bytu o rozloze 73 metrů čtverečních, ale i na celou tvorbu humpoleckého OK PLANu, kterou charakterizuje minimalismus a důraz na detail a provedení.

Text: Jan Chára

Foto: Jaroslav Hejzlar

Technické údaje
– rekonstrukce bytu, Praha 4

Investor: soukromá osoba
Zpracovatel: OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o., Humpolec
Autor: Ing. arch. Jiří Vincenc
           Ing. arch. Marta Vincencová
Dodavatel: subdodavatelsky
Realizace: 2017 OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o.

Ateliér založený v Humpolci architektem Luďkem Rýznerem pracuje již více jak dvacet let. Nepřetržitá a systematická práce ho řadí mezi nejlepší česká architektonická studia. Tvorbu ateliéru charakterizuje minimalismus a důraz na detail a provedení. Tým OK Plan působí v Humpolci a Praze, má za sebou řadu oceňovaných realizací po celé republice. Před časem rovněž vyšla výroční publikace OK PLAN III, která mapuje předchozích deset let tvorby ateliéru.

Více na www.okplan.cz.


Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,780NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Kamenné kuchyňské pracovní desky a obklady i v panelácích

Kamenné kuchyňské pracovní desky a kamenné obklady kuchyňských linek jsou dnes stále častěji vidět v mnoha typech bytů, včetně těch v panelových i cihlových bytových domech. Dříve byly...

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...