I když chladné a mrazivé dny jsou již minulostí, neuškodí připravit se s předstihem na jejich pravidelný každoroční návrat. Zima sice v posledních letech neukazovala naplno svoji sílu, ale přesto je lepší být na studené počasí připraven.
Jak na to, abyste doma nemuseli mrznout nebo vás netrápila nadměrná vlhkost a vydýchaný vzduch? Podívejte se vašim oknům na zoubek a na příští zimu je pořádně připravte!
Správná údržba je základ
I to nejkvalitnější okno potřebuje vhodnou a pravidelnou péči, aby si zachovalo svoje izolační vlastnosti a nepustilo dovnitř chladný vzduch a poryvy deště nebo sněhu.
Prvním krokem je okna důkladně umýt a zbavit všech nečistot. „Okna doporučuji čistit alespoň dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré okna mýt i častěji. Nikdy je nečistěte nasucho a nepoužívejte ani abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken.
Na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna umývat, když je venku teplota 5°C a výše. Za mrazivého počasí nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Nezapomínejte ani na čištění odvodňovacích otvorů v dolní části okenního rámu a těsnění. „Očištěné těsnění ošetřete glycerinem nebo silikonovým olejem a čas od času také vyzkoušejte jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru,“ říká Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit.
Když už jste v plné práci, zkontrolujte také kování, případně ho dotáhněte nebo seřiďte. Jednou ročně ho také promažte silikonovým olejem nebo třeba olejem na šicí stroje. Vyhněte se ale minerálním a stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.
Konec oroseným oknům
K zimě neodmyslitelně patří velké rozdíly venkovních a vnitřních teplot. S tím ovšem souvisí nemilý jev v podobě rosení oken. Jak se nepříjemných kapek vody zbavit? Nejprve je třeba vědět, kde se vlastně berou. „Kapky, které vídáme v zimě na oknech, jsou ve skutečnosti nevyvětraná vlhkost. Dospělý člověk totiž „nadýchá“ za noc až litr vodní páry. Další vlhkost vzniká naší každodenní činností, jako je vaření, sprchování a praní nebo sušení prádla. Vlhkost ale v utěsněné místnosti nemá kudy odejít ven, a začne se proto srážet na studených místech, mezi kterými jsou na prvním místě právě okenní skla,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Kapky hromadící se na okně je tedy potřeba pravidelně utírat, jinak by mohly stékat dolů a způsobovat tak vznik plísní.
Další dobrou radou v boji proti oroseným oknům je znát typ zasklení, které naše okna mají. Jak totiž Ing. Kašpar objasňuje: „Náchylnější k rosení z vnitřní strany jsou okna s dvojskly. Okna s trojsklem mohou mít zase opačný problém. Díky výborné tepelné izolaci se za určitého počasí mohou totiž rosit z venkovní strany.“ I v tomto případě se rozhodně vyplatí vlhkost z oken otírat.
Nezapomínejte větrat!
Jak se dá s rosením oken definitivně vypořádat? Pomůže správné a časté větrání! Jak při tom ale za chladných dnů nezmrznout? „V zimě se řiďte pravidlem, že větrat se má krátce ale intenzivně. Okna otevřete na pár minut dokořán, a pak je znovu pevně uzavřete. Místnost se stihne vyvětrat a vlhkost odejde, ale zdi, podlaha a nábytek přitom neprochladnou. Pokud chcete co nejvíce uspořit za teplo, raději nepoužívejte ventilaci nebo mikroventilaci. Tento způsob větrání se hodí pro dny, kdy je venku teplo,“ radí Ing. Kašpar z VEKRY.
S dostatečným větráním vám také pomůže dodržování jednoduchého pravidla 21-50, které říká, že při vnitřní teplotě 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. Pro tento účel je vhodné pořídit si vlhkoměr, který vám umožní míru vodní páry ve vzduchu snadno průběžně měřit a sledovat.
Jak se rosení oken úplně vyhnout?
I když se s orosenými okny dá poměrně snadno vypořádat, ideální samozřejmě je, pokud se na nich pás kondenzátu vůbec neobjeví. A jaká je ta nejlepší prevence proti rosení oken? Pomůže jejich správná montáž! Pokud se tedy chystáte na výměnu starých oken, máte napůl vyhráno, kondenzaci vlhkosti můžete do budoucna předejít.
A jak může zrovna montáž pomoci? „Většina lidí se domnívá, že za kondenzací vlhkosti jsou okna jako taková, ale to nemusí být pravda. Většinou je na vině právě nevhodný způsob montáže. Nejrizikovější oblastí kolem oken, která může zvýšený výskyt vlhkosti způsobovat, je připojovací spára, tedy místo, kde se okenní rám napojuje na stěnu. Pokud tento prostor není dostatečně utěsněný, může jím pronikat dovnitř studený venkovní vzduch, který ochlazuje povrch kolem oken, což způsobuje, že se zde začne srážet vodní pára obsažená ve vzduchu. A vlhký povrch je ideální prostředí pro bujení plísní,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar. Špatně osazené okno tak nemůže správně plnit svoji izolační funkci. A právě z toho důvodu je nutné připojovací spáru řádně utěsnit, respektive stačí odborně správně okna osadit. Profesionální montáž je totiž stejně důležitá jako kvalitní okna.
A jakých chyb je třeba se při montáži vyvarovat? „Je toho samozřejmě více, ale mezi ty nejzásadnější z pohledu zvýšené vnitřní vlhkosti jsou špatně připravený stavební otvor s hrubým, drolivým povrchem, dlouhodobě odhalená montážní pěna, která pak rychle ztrácí svoje izolační schopnosti, anebo chybějící izolační fólie, které chrání montážní pěnu před působením povětrnostních vlivů,“ doplňuje Ing. Kašpar.
Montáž oken tedy rozhodně není práce pro laiky a je určitě lepší ji svěřit profesionální firmě, která má léty prověřené postupy práce, než do rukou domácího kutila. Navíc vám bude držet záruku nejen na okna, ale i na jejich montáž.
Správné osazení oken tedy spolu s pravidelnou péčí a dostatečným větráním zajistí, že okna budou moci správně plnit svoji izolační funkci a vy tak nebudete v zimě doma mrznout, ale zároveň vás nebudou trápit nepříjemné kapky na sklech.
Více na www.vekra.cz.
Text: Martina Rychetská
Foto: Vekra