spot_img

Prostor bytu by měl být otevřený a vzdušný

Vzhledem k tomu, že si designérka bydlení navrhovala sama pro sebe, zadání měla jasné: prostor bytu musí být otevřený a vzdušný. Zároveň si chtěla splnit dávné přání – mít prosklenou koupelnu.

„Protože se zabývám nejen navrhováním interiérů, ale často přednáším a pořádám u sebe doma individuální školení pro ty, kteří se zajímají o interiérový design, chtěla jsem vytvořit takový prostor, ve kterém bude použito velké množství materiálů a technických řešení tak, aby bylo vše ve vzájemném souladu,“ vysvětluje designérka Hedvika Novotná.

Netradiční bydlení

Od počátku designérka usilovala o návrh netradičního bydlení, kde by mohla i přednášet a přímo demonstrovat technická řešení a vychytávky související s moderním bydlením. Svůj domov tedy zamýšlela i jako „skrytý showroom“.

„I když jsem v panelovém domě nikdy nebydlela, miluji staré paneláky. Ten „můj“ byl zkolaudován v roce 1980. Protože se mi nelíbí současná nekoncepčnost panelových sídlišť při jejich revitalizaci, chtěla jsem v paneláku vytvořit útulný prostor za použití prvků, které budou ctít tehdejší architekturu a budou s ní v souladu,“ poznamenává designérka.

Interiér může vypadat zajímavě i bez dřevodekoru

„Ačkoli mám ráda dřevo i bílou barvu, moje rozhodnutí nepoužít je u mě v bytě vycházelo z mé přesycenosti dřevem i bílou. Téměř všichni moji klienti tuto kombinaci totiž vyžadují, a tak jsem chtěla dokázat, že interiér bytu v panelovém domě může vypadat zajímavě i bez toho aniž by v něm byl zastoupen dřevodekor.“

Umakart ve vzhledu černé tkaniny

Výrazným prvkem v bytě je umakart ve vzhledu černé tkaniny, který byl použit na veškerém nábytku i na vstupních dveřích. Všechny stěny garsonky jsou vytapetované (vyjma stěn s okny). V prostoru byly použity celkem čtyři druhy různých tapet tak, aby se vzájemně nerušily. Podlaha je krytá měkčeným vinylem v rolích se strukturou lýkové rohože.

Markantní dominantou je vyzděná odpadní šachta

Markantní dominantou celého prostoru je vyzděná odpadní šachta obložená leštěným drátosklem, které je podsvíceno LED pásky. Osvětlení tohoto ústředního sloupu se dá ovládat z pěti různých míst v bytě přes spínače a také i přes dálkový ovladač. Na koncové prvky elektroinstalace byly v celém prostoru použity moderní skleněné dotykové spínače a zásuvky v černém a bílém provedení.

Vzhledem k tomu, že odpadní šachta stojí nyní samostatně a není obestavěna umakartovým jádrem, jak tomu bylo v původní dispozici, musel být v nové koupelně, která se šachty nedotýká, dodržen požadovaný spád odpadních trubek. Proto bylo nutné v části bytu postavit zvýšené pódium, které odděluje obytnou zónu od klidové.

Prosklená koupelna

Pódium v sobě skrývá i úložný prostor a je postaveno z masivních dřevěných hranolů (pozn.: jediné dřevo, které bylo při rekonstrukci použito), na nichž jsou dřevotřískové desky s perodrážkou zakryté vinylovou podlahou. Stejná podlaha byla použita v celém bytě včetně koupelny, a díky tomu byt působí celistvě. Další zvláštností bytu je aplikace celkem pěti různých druhů podlahových a schodových lišt. V prostoru koupelny je ukončení podlahy řešeno pouze světle šedým sanitárním silikonem, který byl velmi precizně aplikován. Ačkoli je koupelna prosklená, skleněná příčka je zvukotěsná a celý prostor koupelny lze zevnitř skrýt závěsem. Není tak narušeno soukromí.

Působí větším dojmem

„Specifikum celé rekonstrukce vidím v probourání dvou otvorů o šířkách 135 a 65 centimetrů. Nově vzniklé otvory byly zpevněny statikem předepsanou ocelovou konstrukcí a musela být zachována část nadpraží, které současně se zvýšeným pódiem tvoří optický předěl garsonky. Kvůli odhlučnění bytu sádrokartonovou konstrukcí za účelem zvýšení komfortu bydlení jsem počítala i se zmenšením výměry bytu. Přesto, že se byt zmenšil o 2,5 m2 z původních 40 m2 na současných 37,5 m2, nově vzniklý prostor působí vzdušným a mnohem větším dojmem, než nabízela původní dispozice,“ poznamenává designérka.

Retro styl s industriálními prvky

„Pokud jde o koncept celého interiéru z pohledu designérky, měla jsem za cíl skloubit můj oblíbený retro styl s ryze industriálními prvky tak, aby celek působil útulně a odpovídal mému životnímu stylu. Zároveň jsem chtěla v interiéru promítnout jak ženský, tak i mužský element. Proto se například mísí motiv surového betonu s květinovým vzorem na velkoformátové tapetě, černá barva umakartu použitá na nábytku je doplněná růžovými, stříbrnými a zlatými dekoracemi, 3D keramický obklad ve vzhledu protiskluzového plechu kontrastující s křišťálovými svítidly v koupelně, minimalistický nábytek v ostrých liniích zjemněný kusovými koberci, či leštěné drátosklo v protikladu s jemnou plastickou látkovou strukturou na vinylových tapetách. I když jsem měla jasnou představu o rekonstrukci a věděla jsem přesně, co chci, přesto rekonstrukce předčila má očekávání. Žiji a pracuji zde v naprosté harmonii díky nové dispozici, technickým řešením, zvoleným barvám a materiálům, které splňují vše, co k mému životnímu stylu potřebuji,“ vysvětluje Hedvika Novotná.

Slovo designérky

„Od roku 2012 pracuji pod vlastní značkou NOVOdesign. Ráda veřejnosti přednáším o designu a vychovávám novou generaci interiérových designérů, pro které ve své Škole interiéru organizuji náročné individuální i skupinové kurzy, takzvané Designové maratony. Věřím, že kvalita bydlení velmi působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu, proto jdu tak trošku proti proudu. Nechci vytvářet interiéry, ve kterých by se lidé cítili jako v neosobních showroomech nebo jako na vystylizovaných fotografiích na sociálních sítích. Preferuji jednoduchý a funkční styl, který jde ruku v ruce s ergonomií a estetikou. Svým klientům tvrdím to samé, co William Morris, výtvarník a designér 19. století, zakladatel hnutí Arts and Crafts, který již v roce 1890 řekl: „Nemějte doma nic, co nepovažujete za užitečné, nebo vám to nepřipadá krásné,“ poznamenává Hedvika Novotná.

Text: Jan Chára

Foto: Miroslav Florian


Technické údaje

Autor rekonstrukce: Hedvika Novotná, NOVOdesign

Termín realizace: 5-9/2017

Kategorie: Soukromý interiér (rekonstrukce)

Název projektu: Zmenšení panelákového bytu 1+1 na garsonku

3D virtuální prohlídka: http://www.novodesign.cz/3dview/


Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,778NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Kamenné kuchyňské pracovní desky a obklady i v panelácích

Kamenné kuchyňské pracovní desky a kamenné obklady kuchyňských linek jsou dnes stále častěji vidět v mnoha typech bytů, včetně těch v panelových i cihlových bytových domech. Dříve byly...

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...