Nepodceňujte interiérové dveře. Jsou velmi důležitým prvkem, který dovede proměnit váš domov v elegantní a moderní prostor. Takže pokud toužíte po změně a vašim stávajícím dřevěným interiérovým dveřím dochází dech, můžete zkusit změnu v podobě prosklených dveří. A pohrát si lze také s barvami.
Nejdříve se ovšem vyplatí zamyslet nad tím, zda se prosklené dveře do vašeho bytu či domu hodí. Není to složité rozhodování, například do istorického objektu, který není zmodernizovaný a je vybavený starožitným nábytkem, bude nejlepší se podobnému typu dveří vyhnout. Stejně tak tomu bude například u malých koupelen nebo toalet v panelákových bytech, protože tak přijdete o potřebné soukromí.
Výhody a nevýhody
Dveře se sklem nejen dobře vypadají, ale především prosvětlí prostor. Vybrat si můžete mezi mnoha typy prosklení, které navíc lze v rámci jedné bytové nebo domovní jednotky vhodně kombinovat. Prosvětlení je velmi příjemné například v kuchyních, obývacích pokojích, jídelnách nebo pracovnách. Méně vhodné je do ložnic, v kterých by měla být po zhasnutí co největší tma, a měly by poskytovat pocit intimity. Nicméně dnes už se vyrábějí také prosklené dveře s neprůhlednými mléčnými nebo kouřovými skly, přes které vidíte jenom rozmazané obrysy, a v místnosti navodí dojem příjemného soukromí. U dveří se skleněnými prvky se nemusíte bát ani hluku. Mají podobné protihlukové vlastnosti jako klasické dveře. Stejně tak nejsou na místě obavy o bezpečnost, protože se u nich používá velmi tvrdé sklo. A pokud chcete mít interiér svého domova dokonale sladěný, trendy jsou i vchodové dveře se skleněnými prvky, které můžete designově zkombinovat s těmi interiérovými.
V dokonalém souladu
V obytných místnostech je vhodné sladit barvu a povrchovou úpravu dveří s barvou a stylem nábytku. Svou roli ale hraje rovněž velikost a osvětlení interiéru. Bílé a světlé dveře udělají dobrou službu v místnostech, které potřebují prosvětlit a kterým chcete dodat eleganci a styl. Na druhou stranu bílá barva je náročnější na údržbu a je tomu tak i u moderních a praktických povrchů. Tmavé, případně až černé dveře se hodí tam, kde se pohybují děti, případně domácí mazlíčci. A také tam, kde hrozí častější zašpinění, třeba u dveří do spíže, na balkon nebo na zahradní terasu.
Nezapomínejte na to, že kouzlo tkví v detailu. Platí to i u interiérových dveří. Zvolte tedy i pěkné „doplňkové“ prvky, jako jsou kliky, zárubně, kování, zámky apod. Vždy si pořizujte dveře kvalitní značkové, v nabídce špičkových firem najdete modely v různých cenových relacích a s různými povrchovými úpravami. K dispozici vám budou také odborníci z firmy, kteří dobře poradí a provedou vás celou nabídkou.
Evropská kvalita
Společnost Hörmann je významným dodavatelem dveří a vrat, který působí na evropském trhu od roku 1935. V posledních letech se zařadila i mezi přední producenty interiérových dveří, které od roku 2016 nabízí i na českém trhu.
Interiérové dveře se vyrábějí z dřevěných materiálů, masivního dřeva, MDF komponentů a dřevotřísky. Povrch dveří je z vysoce mechanicky odolného materiálu Duradecor, což je povrch lepší než CPL a mechanickou odolností se blíží povrchu HPL. Zámky interiérových dřevěných dveří Hörmann jsou od kvalitního německého výrobce Schulte Schlagbaum a kvalitní klikové sady od německého výrobce značky HAFI.
Podle přání zákazníka
Do majetku rodiny Hörmann se nedávno dostal rovněž výrobní závod Schörghuber, ale výrobky z něj jsou prodávány pod stejnojmennou značkou. Vysoce specializovaný závod vyrábí dřevěné interiérové dveře ve speciálních velikostech a provedeních, například dveře výšky až 3000 mm, dřevěné protihlukové dveře tlumící zvuky o síle 56 dB a nejrůznější retro v dřevěném provedení. Bez přehánění lze říct, že na přání zákazníka vyrobí Schörghuber téměř cokoliv.
Více informací o výrobcích naleznete na www.hormann.cz.
Text: Romana Slaninová
Foto: Hörmann