spot_img

Vysněná kuchyň pro manželku

Manželé Hana a Marek mají hezké manželství. Před několika lety se rozhodli, že budou pomáhat dětem v nelehké životní situaci, a stali se dočasnými pěstouny. Také se rozhodli, že se pustí do rekonstrukce starého domu. Ale nějak jim došly síly i finance.

A proto jsme tady s naším pořadem, abychom jim trochu starostí s rekonstrukcí sejmuli z beder, a oni tak měli dost elánu a energie a mohli dál pomáhat dětem. Postavíme další sen!

Pustili se do rekonstrukce

Manželé Hana a Marek žijí v malé vesničce na Křivoklátsku. V domě bydlel Marek se svou bývalou ženou, po rozchodu se seznámil s Hankou, která byla stejně jako on rozvedená. Dům byl ve špatném stavu, a tak se společně pustili do rekonstrukce. Měli ale většinou nevýhodné půjčky, a tak za peníze nakoupili materiál, ale na řemeslníky už nezbylo a většinu práce udělal Marek sám.

Hančina vysněná kuchyň

Marek je velmi šikovný a sám chce přiložit ruku k dílu na vysněné kuchyni pro svoji manželku Hanu. Marek je kutil restauratér a Hanka se naplno věnuje pěstounské péči. Oba milují historii a starou hudbu. Stali se dočasnými pěstouny, a pomáhají tak dětem v krizových situacích. Přihlásili se, protože by si přáli pomoct s rekonstrukcí domu, na kterou sami nestačí. Oba mají také rádi venkovský styl a přírodní materiály.

Kam asi vedou zazděné dveře?

Pro úplně novou dvojici designérek Renatu a Veroniku byla proměna křest ohněm. K uskutečnění svých představ také potřebovali pomoc dobrovolníků. Čekal je starý dům a spousta nahromaděného nábytku. Kuchyň je v nové přístavbě starého domu. Je poskládaná z různorodých kousků nábytku a spotřebičů, které majitelé sami vlastnili nebo od někoho dostali. Aby měli dostatek úložného prostoru, přidávali další a další skříňky a regály. Designérky také objevily zazděné dveře – kam asi vedou? Plán přestavby je jasný. Probourá se otvor mezi kuchyní a obývákem. Nová kuchyň bude vybavena moderními spotřebiči a rodina tam bude mít dostatek úložného prostoru, aby Hanka měla vše při ruce.

Kombinace starého a nového

Na proměně obýváku chtěly designérky ukázat, jak lze díky změněným dispozicím a s několika novými prvky docílit krásného prostoru, ve kterém vynikne kvalitní stylový či historický nábytek, který manželé doma mají. Celkově je tato proměna o kombinaci nového nábytku, využití stávajících věcí a o renovaci některých prvků pomocí nových nátěrů.

Respektovat a ctít genius loci

„Interiér nás zaujal na první pohled. Ačkoli byl přeplněný věcmi, nabízel dobrý základ starého stavení. Ve světnici byly navíc originální prkenná podlaha a trámový strop. Nejvíc nás ale lákalo množství kvalitního stylového nábytku z masivního dřeva, který jsme hodlaly maximálně využít. Věřily jsme, že najdeme i pěkné kousky k renovaci, což se nakonec povedlo. Od začátku bylo jasné, že budeme respektovat a ctít genius loci, protože místo, zavalené věcmi, nemohlo dýchat. Chtěly jsme ho nechat zhluboka nadechnout a zazářit s pomocí několika moderních kousků, které by ho citlivě posunuly směrem k současnosti,“ konstatují designérky Renata Pápai a Veronika Haroldová.

Pečlivě třídit a vybírat

„Základním problémem původního stavu byla určitě přemíra věcí, které bylo třeba pečlivě třídit a vybrat z nich jen ty, které se zachovají. Dalším problémem se ukázalo být množství limitů v kuchyni. V jedné stěně byly dveře z předsíně, v dalších dvou stěnách malá okna znemožňující zavěšení horních skříní. Ve zbývající jediné celistvé stěně jsme nakonec probouraly průchod do světnice,“ poznamenává Veronika Haroldová.

Na podlahu nezbyl čas

Situaci u nového sezení velmi komplikovala dvoje nevzhledná dvířka ukrývající technologie. Za těchto podmínek bylo hledání rovnováhy mezi respektem k prostoru a plně funkční moderní kuchyní odvažováním na lékárnických vahách. Kvůli omezenému času nebyl prostor věnovat víc pozornosti podlaze ve světnici, která by si ji po dvaceti letech nedostatečné péče opravdu zasloužila. Designérky se chystaly ji v ideálním časoprostoru ošetřit ochranným olejem, ale časový pres bohužel realizaci záměru nedovolil.

Designový lustr nad jídelním stolem

„Tato proměna si o styl řekla sama – venkovský styl byl ten jediný, který jsme v daných podmínkách mohly zvolit. Přesto jsme nechtěly vytvořit prostor, který bude pouze důsledně ctít dobu. Nechtěly jsme, aby působil jako skanzen. Snažily jsme se prostor citlivě oživit a zmodernizovat několika designovými solitéry a moderními svítidly. V kuchyni jsme vycházely ze stávající dlažby, která jediná v místnosti zbyla a udala jí barevný tón. K její výrazné barevnosti a patině jsme proto hledaly spojence, který ji nechá vyniknout. Tuto roli sehrál designový lustr nad jídelním stolem vyrobený na míru. Z vnější strany má samet v barvě mědi, který barevně ladí s dlažbou a uvnitř ukrývá vzorovanou tapetu s přírodním motivem,“ poznamenává Veronika Haroldová.

Dvě truhly a nová knihovna na míru

„Dalším parťákem dlažby jsou vzorované rustikální obklady, které efektně opakují barvu dlažby. K obkladům jsme ladily i hnědou pracovní desku, která díky teplému odstínu a patině vytvořila s dlažbou i obklady dokonalé trio. Aby relativně velkorysá kuchyňská linka ve tvaru L nepůsobila těžkopádně, zvolily jsme pro ni dekor světlého patinovaného dřeva. To se pak v kuchyni propojilo se zesvětleným palubkovým podhledem a nově instalovaným obkladem. Ve světnici jsme využily maximum stávajícího nábytku, který byl sice poměrně různorodý, ale jednotlivé solitéry spojovalo kvalitní zpracování i materiál – masivní dřevo. Kromě největších solitérů jsme zachovaly i dvě truhly ze tří: jedna našla místo pod TV v nové knihovně na míru a druhá hraje roli konferenčního stolku, kde si překvapivě dobře rozumí s novou pohovkou i se starými křesílky,“ vysvětlují své závěry designérky Renata Pápai a Veronika Haroldová.

Text: Filip Budák

Foto: PRIMA

Náklady

 Stavební materiál    40 000 Kč
 Kuchyňská linka    76 000 Kč
 Spotřebiče    58 247 Kč
 Pohovka    54 520 Kč
 Nábytek, dekorace a doplňky    95 332 Kč
 Celkem  324 794 KčRenata Papai a Ing. arch. Veronika Haroldová

Renata měla být účetní, ale nakonec u ní vyhrála vášeň pro interiérový design. Absolvovala pražskou DesignŠkolu a mohla se své zálibě věnovat naplno a tvořit krásné domovy i pro jiné. Veronika Haroldová vystudovala architekturu na ČVUT a založila vlastní architektonický ateliér. V interiérech hledá genius loci a o architektuře a designu napsala už dvě knihy.


Doporučené články

Sledujte nás

0FanoušciTo se mi líbí
3,780NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat
- Advertisement -spot_img

Rekonstrukce bytu s plochou 35 metrů čtverečních

V jednom z mnohapatrových panelových domů v ulici Vysočanská v Praze na Proseku byla před časem dokončena rekonstrukce bytu s celkovou užitnou plochou jen...

Voňaví poslové jara

Jakmile ze svého domova odstraníme poslední vánoční dekorace, začínáme se už pomalu těšit na příchod jara. To je ale ještě hodně daleko a venku...

Babička v nesnázích

Jaká asi bude první proměna aktuální série pořadu Jak se staví sen? Babička Zdeňka se sama stará o svoji vnučku Anitu. Navíc spolu bydlí...

Reverzní dveře – designové řešení pro milovníky minimalismu

Reverzní dveře charakterizuje perfektně splývající rovina dveří a zárubní a skryté závěsy. Díky tomu dveřní set vyniká atraktivním minimalistickým vzhledem a je častou volbou...

Odborníci na interiérový design a architekturu se sejdou v pražských Letňanech

Již ve dnech 30. března až 2. dubna se na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA sejdou odborníci na největším souběhu veletrhů bydlení, interiérového designu a bytové či zahradní...