Nabízí vám někdo byt, který sousedí s výtahovou šachtou? Nekupujte ho! Tedy kupte ho, pokud se bude jednat o jedinečnou investiční příležitost a vy v něm nikdy… a to doslova NIKDY nebudete bydlet! Proč? To vám vysvětlí pan Pavel.
Větší byt
„V dnešní době extrémně vysokých cen absolutně všech nemovitostí jsem se odvážil koupit si větší byt a vyměnit ho tak za náš dosud velmi malý. Z malého 2+kk jsme se rozhodli nabrat metry v bytě 3+kk o rozloze větší o celých 21 m2“, začíná svůj příběh pan Pavel a pokračuje, „v inzerátu stálo: byt v blízkosti metra, předposlední patro, nádherný výhled do okolí, prostorný, v dobré klidné lokalitě, v těsné blízkosti nákupního centra, vhodné pro rodinu s malými dětmi, velikost 3+kk. Inzerát se mi líbil, potřebovali jsme jeden pokoj navíc jako sůl, blížil se nám termín narození druhého dítěte, a tak jsme pro našeho malého synka potřebovali už vlastní pokoj. Vybíral jsem tehdy ještě v „levném“ projektu. Prodej našeho malého bytu, plus menší hypotéka byla pro nás dostačující, i tak se cena nemovitosti pohybovala již na nějakých 98 000,- Kč za metr čtvereční. Byt se nám moc líbil, severojižní orientace taky, komora na patře bezva bonus. Těšili jsme se. Čím víc jsem o tom v naší výhodně kupující euforii přemýšlel, začal jsem se ve svých představách zaobírat širšími souvislostmi.“
Byt vedle výtahu
„Sakra není ten byt náhodou vedle výtahu? Teda teď nevím, jestli ložnice není přímo vedle výtahu? Samozřejmě že byla“, rozladěně o situaci hovoří pan Pavel, „ale tento popis už vám nikdo nenapíše, neřekne, natož aby vás na to developer upozornil! Uvědomil jsem si, že s pokojem vedle výtahu se v noci moc nevyspíme. Chtěl jsem od koupě odstoupit a vybrat si v celém projektu jiný byt, ale žádný už jako na potvoru volný nebyl a tento by byl s pokutou rezervačního poplatku. Nakonec jsme se doma dohodli, že to riskneme. Trochu se nešťastná situace podepsala na naší psychice, ale pak jsme to začali brát jako jasnou neměnitelnou věc a zase se začali těšit. Co nám bylo do budoucna jasné, že i když si budeme na výtah stěžovat, sousedi neustoupí z jeho užívání. Přizpůsobit se budeme muset my, nikoliv sousedé. Byt nás i tak nadchl lokalitou, polohou a rozlohou, každodenní trápení s hlukem jsme zatím neviděli.“ „A tak jsme se stěhovali a pochopitelně nás hluk od výtahu začal trochu trápit. Nebylo to nic hrozného, ale čím déle jsme bydleli, tím více jsme jej slyšeli. Moc jsme se na ten jev i soustředili, to nám na naší vnitřní psychice nepřidávalo. Co naplat, musel jsem situaci řešit.“
Reference od kamaráda
„Sehnal jsem si kontakt na technika společnosti CIUR. Referenci od kamaráda jsem ovšem nedostal na firmu, ale na výrobek značky WOLF, který firma CIUR prodává. Dostal jsem se na e-shop společnosti CIUR a tam jsem zjistil, že si desky můžu přimontovat i sám, ale stejně jsem si technika pozval. Pán byl velmi ochotný, krom toho byl také Pavel. Navrhl řešení, dal mi Příručku správného odhlučnění, která mě upozorňovala i na jiné hlučné události v domě a seznámil mě prostřednictvím výukových videí s montáží desek. Připadalo mi to stejné, jako montáž sádrokartonu u nás na chalupě. Kasal jsem se, že to zvládnu a povedlo se. Hodně mi tedy pomohl technik, se kterým jsem konzultoval každý svůj krok, a který mi pomohl i s nákupem všech požadovaných položek nutných ke kvalitnímu odhlučnění. Akustické krabičky na elektroinstalace, vruty a šrouby, které jsou pro odhlučnění systému s WOLF deskami potřebné a další komponenty včetně tmelu a přelepovací pásky. Povedlo se.
A je klid, hlavně v noci! Moje rada zní: Chcete v Praze nový tichý byt? Pak nekupujte zajíce v pytli, koukněte se na informace, co vám developer neposkytl, developer si vás přece musí zasloužit!“ zakončuje svůj příběh pan Pavel.
A úplný závěr? Výtah nemá vedle ložnice co dělat! Pamatujme si to! Když už se tak stane, odhlučnění je pak první užitečnou investicí v ryze novém bydlení!
Text: Marcela Bosáčková
Foto: CIUR